Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Beltine+Lughnasad

7. 8. 2020 v 17:00 - 23:30

Zdarma
Prosím pozor, tato událost má posunutý termín díky okolnostem čínské nemoci. Možná ještě k nějakým změnám dojde, prosíme za pochopení (řešíme jen důsledky momentální společenské situace).
Tradiční oslava keltského (pohanského) svátku Beltine, tentokrát posunutá, a proto spojená se svátkem Lughnasad!

Přibližný časový harmonogram

18:00-20:00 příjezd
20:00-21:00 příprava na obřad
od 21:00 obřad a následné veselí až do rána ?

Obřad

Beltine: Tradičně se se shromáždíme kolem ohně, druid udělá proslov. Společně oslavíme začátek teplé poloviny roku, kdy staré odchází a nové přichází. Připomeneme si ženský princip a mužský princip, které se v tento den navzájem prolnou. Oslavíme bohyni matku, plodnost, budoucí úrodu, nový život, boha ohně a slunce.
Lughnasad: Oslavíme úrodu obilí, rodinné vztahy.
Očekávejte hudbu, tanec, jídlo a pití. Součástí obřadu bude přípitek z rohu hojnosti, kde každý připije na bohy, předky nebo hrdiny.

S sebou

Spacák, stan, vlastní jídlo a pití na společnou hostinu, případně hudební nástroj.

O svátku Beltine

Brzy bude 30. dubna a na kopcích i kolem měst a vesnic se rozhoří ohně; nastane večer čarodějnic. Kdo se trochu zajímá o tradice Keltů ví, že tento večer začíná svátek zvaný Beltine. A víte o tom, že ohně zapalované 30. dubna jsou pokračováním tradic starých již několik tisíc let? Nejstarší dochované zprávy o svátku ohňů vítajících příchod léta pocházejí z doby halštatské. Ve skutečnosti jde nejspíš o tradici mnohem starší, jen důkazy již nejsou k dispozici.
Cože to naši předkové vlastně slavili? Na přelomu končícího jara a začínajícího léta je příroda již zcela probuzená, vše je jakoby čisté, neomšelé, probouzejí se touhy milovat a plodit potomstvo; je čas lásky. Svátkem Beltine začíná v keltském kalendáři světlá polovina roku (větší slunce – an ghrian mor); pro většinu tvorů ta lepší, vždyť je to období tepla, růstu a sklizně. Světlá polovina roku předá vládu období tmy (menší slunce – an ghrian beag) až svátkem Samain, začátkem listopadu (na naše Dušičky)… ale to je ještě daleko.
Teď začíná období tepla, plodnosti, vegetace – není tedy divu, že Beltine je svátek radostný. Jeho noc je třeba prozpívat i protančit, ale je to také doba očistných obřadů. Pro Kelty začíná čas Rohatého Boha a Paní ze Zelených Lesů. Právě nyní je ta nejvhodnější doba pro magii, pro zakládání lesních a zahradních svatyní. Na Beltine byste také měli odměnit strážné duchy vašich domovů. Teprve v dalších dnech začnou válečná tažení, dobytek bude třeba vyhnat na letní pastviny, osít pole, ale dnes je ještě čas na zábavu a veselí.

Podrobnosti

Datum:
7. 8. 2020
Čas:
17:00 - 23:30
Cena:
Zdarma
Webová stránka:
https://www.facebook.com/events/199229587893736